مراقبت بعد از بوتاکس

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. در این روش تزریقی که از آمپول برای تزریق آن استفاده می‌شود و نیاز به بستری یا بیهوشی ندارد، مواد سمی دارد به نام بوتولونیوم که برای فلج‌کردن موقت برخی از عضلات صورت و گردن استفاده می‌شود. بوتاکس از ترکیبات سم بوتولیسم درست شده، سم تولید شده توسط باکتری‌های کلستریدیوم بوتولینوم در غلظت بالا باعث مسمومیت می‌شود. اما اگر مقدار کمی از آن را به طور دقیق به پوست تزریق کنیم عوارض را تا حدالامکان کاهش می‌دهد و مراقبت بعد از بوتاکس اثر و ماندگاری آن را تضمین می‌کنند.

ورزش کردن بعد از تزریق بوتاکس

فرد می تواند بعد از تزریق بوتاکس با رعایت برخی نکات مهم به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد اما باید از عوامل تحریک کننده پوست به مدت دو روز جلوگیری کرد. بنابراین بعد از تزریق بوتاکس به هر یک از نواحی صورت به مدت یک یا دو روز از ورزش های سنگین و هوازی (ایروبیک)اجتناب کنید. زیرا باعث کبودی محل تزریق شده می‌شود و همچنین بوتاکس تزریق شده به نواحی دیگر صورت منتقل شود و برای چند روز آنهارا از کار بیندازد. همچنین فعالیت شدید ضربان قلب را بالا می‌برد و جریان خون را در محل تزریق افزایش می دهد.

استحمام بعد از تزریق بوتاکس

توصیه می‌شود برای ایمنی بیشتر فرد بعد از گذشت دو روز حمام کند. استحمام بعد از تزریق بوتاکس دارای شرایط خاصی می‌باشد و با توجه به این شرایط فرد کمتر دچار مشکل می‌شود.

 • آب بیش از اندازه گرم نباشد.
 • از ماندن در وان حمام و حمام بخار پرهیز کنید.
 • زیرا فشار زیاد و دمای بالا باعث تغیر حالت دادن بوتاکس می شود و می تواند تاثیر بدی رو عملکرد آن داشته باشد.

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

 یکی از رایج ترین سوالات درمورد خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس می‌باشد. معمولا بعد از تزریق احساس گیجی یا خواب آلودگی دارید اما گاهی اوقات به ندرت باعث بی‌خوابی شما می‌شود. بهتر است چهار تا شش ساعت به صورت نشسته استراحت کنید. زیرا دراز کشیدن بافاصله بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند تاثیر منفی روی نتیجه درمان بگذارد وهمانطور که گفتیم باعث جا به جا شدن بوتاکس شود وپخش شدن آن در نواحی دیگر پوست می‌شود.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید.
 • به هیچ وجه قبل از خواب تحرک زیاد نداشته باشید.
 • به مدت دو شب به پشت بخوابید تا فشار به بوتاکس نشود و از جا به جا نشدن آن اطمینان حاصل شود.
 • وقتی به پشت می خوابید باید از بالشت به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.

مصرف دارو بعد از انجام بوتاکس

مسکن هایی مانند پارلاستامول، تایلنول یا استامینوفن را می‌توانید قبل و بعد از بوتاکس استفاده کنید اما به مدت یک هفته قبل و بعد از بوتاکس از آسپرین و دیگر داروهای ضد التهاب استفاده نکنید زیرا سبب رقیق تر شدن خون و سپس افزایش کبودی در محل تزریق می‌شود. این دارو ها شامل آسپیرین ،ایبوپروفن ،اکسدرین ،موترین ،جینکو بیلوبا ،جنسینگ ،روغن تخم کتان ،روغن کبد ماهی ،روغن ماهی و هرگونه اسید چرب می‌باشد. Aویتامین ،E ویتامین و همچنین کسانی که بعد از تزریق متوجه کبودی در محل تزریق شدند می توانند از آرنیکا استفاده کنند.

تغذیه مناسب برای تزریق بوتاکس

برای عملکرد بهتر بوتاکس های تزریق شده باید یک سری نکات درمورد تغذیه مناسب قبل و بعد از تزریق رو رعایت کنیم.

پس از تزریق بوتاکس

به مدت یک تا دو روز از خوراکی های دارای الکل دوری کنید زیرا موجب رقیق تر شدن خون می‌شود و کبودی های محل تزریق بیشتر می‌شود و استفاده زیاد الکل باعث کاهش کیفیت پوست می‌شود.

تغذیه پیش از تزریق بوتاکس

معمولا بعد از تزریق بوتاکس دچار سرگیجه و حالت تهوع می‌شوید و این شرایط بیشتر زمانی اتفاق می افتد که فرد قبل از تزریق تغذیه مناسب و کافی نداشته است. بنابراین باید حدودا چهار ساعت قبل از تزریق بوتاکس به طور کافی از غذا ها و نوشیدنی های سالم استفاده کنیم.

بوتاکس پیشانی و دور چشم

رایج ترین تزریق بوتاکس برای دور چشم و پیشانی است. در این قسمت ها چین و چروک بیشتر دیده می‌شوند و تزیق بوتاکس باعث جوانسازی و شادابی بیشتر پوست می‌شود و با بالا بردن ابرو و اخم کردن مثل قبل روی پیشانی شما چین و چروک مشاهده نمی‌شود. البته کیفیت بوتاکس بستگی به دکتر زیبایی شما و همچنین سن و میزان چین و چروک شما دارد.

ماساژ صورت بعد از بوتاکس

می توانید پوست صورت خود را ماساژ دهید. اما بهتر است تزریق بوتاکس و ماساژ در دو روز متفاوت انجام شوند. بهتر است تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس به پوست صورت خود فشار وارد نکنید و بعد از گذشت 6 ساعت می‌توانید صورت خود را لمس کنید. باید پوست صورت خود را با شست و شو تمیز نگه دارید. بعد از گذشت 6 ساعت استفاده از لوازم آرایشی مثل کرم های ضد آفتاب و سرم های پوستی امکان پذیر است. برای استفاده از کرم باید آن را با احتیاط روی پوست ماساژ دهیم.

چه کسانی نباید بوتاکس صورت انجام دهند؟

قبل از تزریق بوتاکس با دکتر زیبایی خود صحبت کنید تا از داشتن شرایط لازم برای بوتاکس کردن پوست خود اطمینان حاصل کنید. همچنین زنان باردار و شیرده و کسانی که مشکلات عضلانی دارند یا پوست آنها دارای لک ،آکنه،راش یا تبخال است برای تزریق بوتاکس فرد مناسبی نمی‌باشد.

و تزریق بوتاکس دارای محدودیت سنی نمی‌باشد و بستگی به نوع عضله و ساختار پوست فرد دارد و هرچه درمان زودتر شروع شود نتیجه بهتر خواهد بود و این برخلاف درمان هایی مانند لایه برداری که نیاز به خطوط تثبیت شده روی پوست صورت دارند بوتاکس را هرچه زودتر شروع کنند بهتر جواب می‌دهد. اما در دوران بلوغ نباید بوتاکس را انجام داد. زیرا باعث فلج شدن برخی نقاط پوست می‌شوند و از رشد صورت جلوگیری می‌کنند.

مزایای تزریق بوتاکس

 • از بین رفتن چین و چروک صورت
 • رفع سالخوردگی
 • صاف تر شدن و شفافی بیشتر پوست
 • برطرف کردن تعریق زیر بغل و کف دست
 • درمان برخی از بیماری ها
 • حفظ ظاهر طبیعی شما
 • از انقباض ماهیچه و عضلات جلوگیری می کند
 • برجسته کرن گونه

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس هیچ عوارض جانبی طولانی مدت ندارد، بی خطر و غیرتهاجمی است، خونریزی ندارد و اگر دکتر شما با تکنیک های دقیق ژل را تزریق کند عوارض تا حداقل کاهش پیدا می‌کنند. بروز هرگونه عوارضی امکان دارد به دلیل نا آشنایی فرد با بوتاکس و رعایت نکردن مراقبت های قبل و بعد از آن باشد و شما باید در صورت داشتن آلرژی به مواد بوتاکس اطلاع آن را به پزشک خود برسانید.

سوالات متداول درباره مراقبت های بعد از بوتاکس:

آیا می‌تونم بعد از تزریق از لایه بردار هایی مثل میکرودرم استفاده کنم؟

خیر، باید از لایه بردار و مواد های شیمیایی پرهیز کنید.

بعد از بوتاکس تا چند روز نباید لیزر صورت انجام شود؟

تا دوهفته بعد از بوتاکس در نواحی که تزریق بوتاکس انجام شده است بهتر است لیزر انجام نشود.

چند روز زمان می‌برد تا بوتاکس نتیجه دهد؟

پس از 10 روز نتایج تزریق بوتاکس در آن ناحیه قابل مشاهده می‌باشد.

5/5 - (4 امتیاز)
در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی گلشید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments